dopřejte si odpočinek, který si zasloužíte

BAŇKOVÁNÍ
Vakuoterapie neboli baňkování patří mezi léčebné metody především východní medicíny. Kořeny této techniky sahají až do Mezopotámie a staré Číny. Také ve starověkém Řecku tvořila baňka hlavní dominantu znaku tamních lékařů. Jedná se o prastarou proceduru, dnes často vyhledávanou a úspěšnou.
Pro aplikaci se využívají nejčastěji skleněné baňky různých průměrů se zaoblenými okraji. Terapeut pomocí hořícího smotku vytvoří vakuum v baňce a přisaje jí na naolejovanou pokožku klienta. Podle požadovaného efektu můžeme využít slabého, středního nebo silného podtlaku. V tradiční čínské medicíně je baňkování využíváno pro rozptýlení stagnace krve a tkáňového moku, což má zlepšit tok životní energie. Uložením na akupunkturní body můžeme příznivě ovlivňovat také vnitřní orgány. Z hlediska uvolnění měkkých tkání se využívá pro velmi intenzivní a hloubkové ošetření problematických partií, což klasická masáž nezvládne. Příznivě působí při bolestech zad a páteře, uvolňuje ztuhlé svaly, působí proti celulitidě a má příznivý vliv také na detoxikaci organismu.
Mnohé klienty odrazuje fakt, že po sundání baněk mohou na kůži zůstat viditelné podlitiny, které vzniknou díky rozšíření krevních kapilár ve tkáních. Jedná se však o fyziologickou odezvu organismu, která po několika dnech zmizí.
Indikace
- uvolnění měkkých tkání
- stavy po distorzích, luxacích a frakturách
- odstranění otoků a detoxikace lymfatického systému
- odstranění kloubních problémů (artróza, dna-ukládání kyseliny močové v kloubech)
- astma, problémy s průduškami, kašel
- bolestivá menstruace
- odstranění celulitidy
Kontraindikace
- Nádorové onemocnění
- onemocnění krve – trombóza, špatná srážlivost krve, hemofilie
- medikace léky na ředění krve (heparin, varfarin…)
- otevřené či hnisající rány
- aplikace přímo na křečové žíly, gangrény či na kůži spálenou od slunce
- poruchy srdečního rytmu
- těhotenství
- celkové vyčerpání
masáž lávovými kameny
Terapie vyhřívanými kameny je známá více než 2000 let. Je písemně doloženo, že byla čínskými léčiteli používána jako prostředek pro zlepšení funkce vnitřních orgánů. Tyto praktiky byly prováděny také v Africe, Egyptě, Evropě a Severní i Jížní Americe. V Americe se také v roce 1993 tato stará technika znovuzrodila a to vytvořením první a nejprestižnější školy LaStoneTherapy, kterou založila Mary Nelsnová.
Existuje mnoho terapeutů, kteří používají svou vlastní variaci této masáže, od umístění „mírně teplých“ kamenů na holé tělo až po masáž hlubokých tkání. K masáži se používají pravé lávové kameny (obroušené, ne odlitky z lávového prachu!), které jsou ve speciálním vařiči průběžně nahřívány na teplotu 40 – 50 °C. Díky své mimořádně silné energetické vibraci 40Hz (jako jádro země), mají i nesmírně harmonizující účinek.
Kvalitně provedená masáž lávovými kameny má velmi relaxační účinky. Kombinace hmatů z klasických masáží a terapeutické síly nahřátých lávových kamenů dokonale harmonizuje tělo i mysl. Proto se této masáži přezdívá „královna masáží“. Příjemně se rozlévající teplo má uklidňující účinky, snižuje stres a svalové napětí, čímž tlumí i bolest. Hot stone massage podporuje také očistný proces a má nepopiratelný kosmetický efekt. Stimuluje činnost lymfatického systému, čímž pomáhá v boji s celulitidou.
Indikace
- Odstranění stresu, nervozity a napětí v těle
- Stimulace krevního a lymfatického systému
- Poruchy spánku
- Zmírnění bolesti kloubů a svalů
- Podpora detoxikace organismu
- Hloubková relaxace a harmonizace
- Zlepšení toku energie v těle
- Podpora trávení a zrychlení metabolismu
- Prohřátí organismu, zejména v zimním období
Kontraindikace
- Bezprostředně po jídle
- Nesnášenlivost tepla
- Epilepsie
- Infekční onemocnění
- Akutní zánětlivá onemocnění
- Horečnatý stav
- Kožní infekce, otevřené rány
- Diabetes mellitus a jiná metabolická onemocnění
- V období menstruace
- Varixy
- Onemocnění srdce, hypertenze
- Gravidita a období šestinedělí
Klasické masáže
Od nepaměti je znám pozitivní efekt masáží jako běžného prostředku mechanoterapie. Celosvětově známý pojem masáž je odvozen od řeckého slova „massein“, což v překladu znamená hnětení. Masáží nejen zvyšujeme celkovou odolnost, ale také přispíváme k podpoře fyziologických pochodů v organismu. Klasické masáže jsou prováděny pouze rukou terapeuta za účelem vyvolání místní, vzdálené a celkové reakce těla. Mezi místní účinky řadíme zvýšené prokrvení a s tím související lepší vstřebávání otoků, zlepšení výživy a zvýšené odplavování metabolitů. Zvyšuje se tok lymfy, zlepšuje se svalová činnost a podle volby hmatů se dosahuje sníženého/zvýšeného svalového napění. Drážděním proprioreceptorů se zvyšuje výživa (trofika) svalů. Reflexně vzdálené účinky se poté projevují na zlepšení činnosti hluboko uložených orgánů a tkání. V neposlední řadě dochází k celkovému zvýšení látkové výměny a ke změně vegetativní rovnováhy.
Indikace
- Stavy po fyzickém vyčerpání a svalové únavě
- Chronické revmatické choroby
- Choroby krevního oběhu a cév
- Poúrazové a pooperační stavy
- V rámci rekonvalescence po těžkých chorobách
- Chronické choroby dýchacího systému (postupné tuhnutí hrudníku)
- Celkové uvolnění svalového napětí
Kontraindikace
- Bezprostředně po jídle
- Horečnaté a virové stavy
- Akutní infekční onemocnění
- Nádorová onemocnění
- Onemocnění a poškození kůže
- Celkové vyčerpání
- Pokročilá osteoporóza